Jak dbać o siebie w upalne dni?

Jak dbać o siebie w upalne dni?

Temperatura w lipcowe i sierpniowe dni dla wielu z nas może być uciążliwa. Gdy kreska na termometrze osiąga duże wartości nasze organizmy szybciej się męczą. Niektóre osoby opadają wtedy z sił, odczuwają wyczerpanie, skarżą się na bóle głowy, ogólne zmęczenie i apatię. Jednak da się zauważyć, że są osoby w naszym otoczeniu, które dobrze znoszą upały, wręcz lubią ten czas kiedy słońce pali i trudniej jest się schłodzić, nie narzekają wtedy na gorsze samopoczucie. Nie mówiąc już o społeczeństwach przyzwyczajonych do gorąca, które żyją przecież w klimacie zwrotnikowym. Niestety fale upałów ostatnio dają się we znaki nie tylko Europejczykom, ale przykładowo w Indiach w ostatnie lata temperatury zaczynają wykraczać poza przyzwyczajenia mieszkańców regionu, są dla nich uciążliwe i niestety długofalowe skutki to migracje, głód, a nawet śmierć.


Jak sobie możemy radzić z upałami? Zacznijmy od tego, że nasz organizm fizjologicznie jest przystosowany do poradzenia sobie z wysoką temperaturą i wtedy kiedy np. panuje niemal 50 stopni, jesteśmy w stanie utrzymywać stałą temperaturę ciała. Co sprawia że się nam to udaje – postawa wyprostowana (górne partie ciał szybciej utracą ciepło) i pocenie się! Najefektywniejszy sposób na zachowywanie stałej temperatury ciała.


Co najważniejsze, przystosujmy nasze domy, mieszkania, miejsca w których pracujemy, przebywamy wiele godzin do pogody za oknem. Utrzymujmy właściwą temperaturę powietrza w miarę możliwości, korzystając z wentylatorów, klimatyzacji (z tą ostrożnie), nie otwierajmy na oścież okien w tych godzinach kiedy jest gorąco wpuszczamy wtedy ciepłe powietrze do środka. Ograniczajmy gotowanie, smażenie potraw, przygotujmy posiłek na zimno, piekarnik czy kuchenka wydzielają przecież sporo ciepła. Inne urządzenia elektryczne jak na przykład telewizory, ekrany wytwarzają ciepło więc starajmy się wyłączać je w najgorętszą porę dnia.


Wiadome jest, że w czasie upałów najważniejsze jest picie dużej ilości wody, nawet 2 – 2,5 litry może okazać się niewystarczająca. Lepszym wyborem będzie woda wysoko mineralizowana. Kiedy się pocimy, pozbawiamy organizm cennych składników mineralnych. Dlatego na co należy zwracać też szczególną uwagę to uzupełnianie witamin. Tracimy bardzo dużo witaminy C, nasz organizm nie potrafi jej samodzielnie gromadzić, więc gdy jest wyjątkowo gorąco uzupełniajmy ją. Bogate w witaminę C są owoce cytrusowe, czarna porzeczka, w ogóle warzywa i owoce które zawierają węglowodany, sód i potas który tracimy w upały. Surowa papryka zwłaszcza odmiany żółtej ma dużą ilość witaminy C. Najlepiej chronić przed słońcem będą połączenia witaminy C i E ze względu na to, że są silnymi przeciwutleniaczami, ochraniają skórę przed poparzeniami i promieniowaniem UV. Witamina C ma właściwości wychładzające organizm, chroni nas to w lecie np. przed udarem słonecznym. Źródłem witaminy E są orzechy, pestki, oleje roślinne.


Podczas upałów tracimy najważniejsze pierwiastki takie jak sód, potas, magnez i wapń, powinniśmy je uzupełniać. Dlatego tak ważne jest codzienne jedzenie warzyw i owoców w upalne lato. Popularne stały się elektrolity, suplementy nawadniające, które są łatwo dostępne w sklepach, aptekach. Magnez szczególnie ważny dla osób starszych lub osób narażonych na niedobór np chorujące na cukrzycę.

I tak na przykład truskawki, czereśnie zawierające fosfor, wapń, magnez czy arbuz bogaty w żelazo, sód. Polecany też jest sok pomidorowy, który uzupełni niedobory potasu. Mała ilość tego pierwiastka w organizmie skutkuje zaburzeniem gospodarki hormonalnej – pojawiają się bolesne skurcze mięśni lub opuchlizna rąk i nóg. Czekolada gorzka zawiera sporo magnezu. Z kolei aby nie brakło nam potasu jedzmy pomidory, ziemniaki, banany, soczewicę, liście szpinaku, suszone owoce. Warto sięgać po jogurty naturalne, które wspomagają trawienie. Dobrą alternatywą jest ayran – napój na bazie naturalnego jogurtu. Jest połączeniem jogurtu naturalnego, wody i soli. Wywodzi się z krajów arabskich, gdzie często mieszkańcy piją go do obiadu, który często jest mocno przyprawiony, pikantny. Skutecznie gasi pragnienie i dobrze wpływa na trawienie. Zrezygnujmy też z ciężkostrawnego jedzenia, smażonych mięs, wybierajmy “lżejsze jedzenie”, sałatki, makarony na zimno, dużą porcję warzyw i owoców.


Pomijając na koniec kwestię odżywiania, ważnym czynnikiem jest właściwie dobrane ubranie. Przewiewne, luźne tkaniny w jasnych kolorach pozwolą lepiej znieść wysokie temperatury. Najlepsze materiały na lato to len, bawełna, wiskoza, modal. Nie ubierajmy się w syntetyczne materiały, a co gorsza obcisłe – zwiększają tylko temperaturę ciała.

Psycholog,
Monika Solarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *