
Utęskniony czas przez wielu ludzi, rodziców, osoby podróżujące a przede wszystkim dzieci. Wakacje, sezon urlopów, czas w którym zwalniamy tempo, myślimy o wypoczynku, regeneracji, zebraniu sił i nowej energii do codziennych obowiązków.
Ważne aby dla wszystkich był to wypoczynek bezpieczny. Niezależnie od tego czy odpoczywamy aktywnie wędrując po górach czy wolimy spędzić cały dzień wsłuchując się w szum fal. Gdziekolwiek się wybieramy zawsze chcemy czas wykorzystać w stu procentach tak jak sobie zaplanowaliśmy, ale jednocześnie pamiętajmy aby ten czas minął nam i naszym bliskim bezpiecznie bez uszczerbku na zdrowiu lub innych nieprzyjemnościach i aby to nie popsuło nam wypoczynku.
Nierozłącznym faktem urlopu w okresie wakacyjnym jest duża dawka słońca i wysokie temperatury, zwłaszcza takie z którymi spotykamy się ostatnio – mogą być niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia. Zwłaszcza powinniśmy być uczuleni na to jako rodzice ale też osoby starsze. Długie przebywanie na słońcu, a zwłaszcza w godzinach 10-15 może prowadzić do udaru cieplnego. Oczywiście tak nie musi się stać, jeśli będziemy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach: przebywaniu w cieniu, nawadnianiu się i co najważniejsze nakryciu głowy. W Internecie, książkach wiele jest opisanych informacji na temat objawów udaru, ale każdy powinien rozpoznać złe samopoczucie, osłabienie, ból głowy, nudności, skóra czerwienieje a cięższych przypadkach robi się blada, możemy odczuwać zawroty głowy i zwiększoną potliwość. Szczególnie groźny udar jest u małych dzieci, niemowląt które nie mają dostatecznie rozwiniętych mechanizmów termoregulacji. Osoby starsze lub osoby z dolegliwościami ze strony układu krążenia lub takie które zażywają preparaty antyhistaminowe, neuroleptyki mają wyższe ryzyko wystąpienia udaru. Dobrym pomysłem będzie zrobienie zwyczajnie przerw w opalaniu, chowając się do zacienionego miejsca lub wejścia do chłodniejszej kąpieli wodnej. Ubierajmy się w odpowiednio dobrane materiały w trakcie upałów, szczególnie wtedy gdy wybieramy się na całodzienną wycieczkę na powietrzu. Drugim zagrożeniem są poparzenia słoneczne, dlatego zawsze powinniśmy zabierać kremy z ochronnym filtrem. Zwłaszcza gdy jesteśmy na wakacjach w krajach o tropikalnych temperaturach, nie chcemy na pewno odczuwać bólu po poparzeniu w pierwsze dni.
Udając się w jakieś nowe miejsce warto wiedzieć gdzie znajduje się w okolicy jakiś punkt medyczny, apteka, szpital, są specjalne aplikacje które można zainstalować w telefonie, które wskazują na mapie gdzie takie miejsca są. Będziemy wtedy spokojniejsi gdy będziemy musieli szybko uzyskać pomoc lekarską lub zakupić lek. Nie mówiąc już o tym, że musimy zabrać podstawowe leki, plastry i akcesoria potrzebne w razie urazów, choroby, zwłaszcza gdy podróżujemy z małymi dziećmi.
Ostatnio popularnym kierunkiem we wszystkie pory roku są nasze piękne Tatry. Wiele osób odpoczywa wędrując szlakami, doceniając otoczenie, zwłaszcza że bliski kontakt z naturą wpływa pozytywnie na nasz nastrój. Niestety, jak wiemy z mediów coraz więcej jest wypadków i tych śmiertelnych. Z tego powodu bądźmy wyczuleni na warunki atmosferyczne w czasie spacerów, wycieczek. Sprawdzajmy wcześniej pogodę i pamiętajmy, że wychodząc w wyższe góry, pogoda szybko się zmienia i widząc że nadchodzi burza czy silny wiatr zrezygnujmy z dalszej drogi i udajmy się w bezpieczne miejsce lub do schroniska, które spotykamy na szlakach. Burze w górach są szczególnie niebezpieczne. Oprócz tego, wybierajmy takie drogi, ścieżki którymi jesteśmy w stanie chodzić, dobieramy odpowiednie buty i cały ekwipunek turystyczny pod swoje możliwości. Najlepiej jest wpisać w książkę telefoniczną numer alarmowy GOPR (601 100 300).
Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne dostępne są na stronie (https://www.imgw.pl/) oraz w aplikacji mobilnej IMGW (http://aplikacjameteo.imgw.pl/). Przed planowaną aktywnością warto sprawdzić prognozę pogody.
W czasie wakacji niestety nie zaplanujemy pogody, więc uważajmy na siebie szczególnie gdy natrafimy na wichury, które ostatnio często się zdarzają. Są niebezpieczne: potrafią niszczyć budynki, zrywają drzewa i łamią gałęzie, które mogą nam spaść na samochód. Gdy w czasie podróży wieje silny wiatr nie zatrzymujmy się pod drzewami. Zostańmy wtedy w bezpiecznym schronieniu, nie wychodźmy na zewnątrz jeśli nie jest to niezbędne.
Gdyby zdarzył się nieszczęśliwy wypadek natychmiast powiadamiamy odpowiednie służby. Telefony alarmowe zawsze mamy w książce telefonicznej lub znamy je na pamięć: 112 – telefon ratunkowy, 997 – policja, 998 – straż pożarna, 999 – pogotowie ratunkowe, 986 – straż miejska.
Osoby, które planują wyjazd w odległe zakątki świata powinny wykupić ubezpieczenie, ponieważ leczenie zagranicą mogłoby być drogie, a zwłaszcza gdy przydarzy się wypadek i znaleźlibyśmy się w szpitalu. Takie niespodziewane koszty uprzykrzyłyby nam dodatkowo pobyt. Dlatego warto zabezpieczyć się i wykupić wcześniej polisę, szczególnie że nie jest to duży wydatek.
Kolejną rzeczą jest bezpieczeństwo naszych pieniędzy, kart oraz danych. Przebywając w dużych skupiskach ludzi, w dużych aglomeracjach miejmy oczy dookoła głowy. Faktem jest, że kradzieże zdarzają się często, kieszonkowcy mają swoje sposoby lub złodzieje wykradający nasze dane aby później wykorzystać je np. do zaciągnięcia kredytu. Nie dajmy nabrać się oszustom i po prostu bądźmy czujni w czasie podróżowania ale też na co dzień.
Monika Solarz